Haber

‘Kürtler Ne Yapmalı?’ Toplantı notları yayınlandı

Dicle Sosyal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) olarak “Divê Kurd Çi Bikin/Kürtler Ne Yapmalı?” düzenledik. Dicle Diyalogları kapsamında 8 Temmuz 2023’te Diyarbakır’da. Toplantının sunum ve tartışma notlarını Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayınladı.

Sitede yer alan dijital yayınlarda, Kürt sorununun bugünü ve geleceği, Türkiye’de artan milliyetçilik, Türkleşme, Kürtlerin siyasi ve sosyolojik dönüşümü ve uluslararası gelişmeler bağlamında Kürtlerin mevcut durumuna ilişkin tartışma ve sunumlar yer alıyor.

Araştırmacı-Yazar Tanıl Bora, ‘Türk Sağı, Milliyetçilik ve Türkiye’de Kürtler’ başlıklı sunumunda, Türk milliyetçiliklerinin Kürt meselesine ve Kürtlerin siyasi arenada özne haline gelmesine tepkisini ve milliyetçiliğin seçimlere etkisini ele alıyor.

Akademisyen Cuma Çiçek bu bölümde, kriz hali ile Kürt sorunu arasındaki bağlantıya, Kürt siyasetinin geçmişine, mevcut durumuna ve geleceğine, sorunun çözümüne yönelik fırsatlara, tehditlere ve Türkleşme sorunlarına değiniyor.

Doç. Bülent Küçük sunumunda Kürtler arasındaki sosyolojik ve toplumsal dönüşümü, Kürt siyasetinin karşılaştığı yapısal zorlukları ve engelleri, 68 Hareketi’nin Kürtlerin siyasi taleplerine bakışını, Kürt siyasetine ve Türkleşmeye olan ilgiyi ele alıyor.

Doç. Dr. İstek Yılmaz, ‘Uluslararası Gelişmelerin Kürt Sorununa Etkisi; ‘Kürtler ve Diplomasi’ bölümünde ise Ortadoğu’da yaşanan jeopolitik değişimlerin Kürt meselesine ve Türkiye’ye yansımasını, Türkiye’nin bu bağlamda Kürtlere yönelik nasıl bir politika izleyeceğini ele alıyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu