Haber

Olağanüstü toplantı yapıldı… Genel kurul kabul edilmedi!

ANKARA (İGFA) – Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Elektronik ankette toplantı sayısının yeterli olduğunu belirten Adan, genel kurul teklifi üzerinde ön görüşmelerin başlayacağını söyledi.

Olağanüstü toplantıya konu olan 8/12 esas numaralı genel kurul teklifi ön görüşmesinde teklifle ilgili ilk sözü Saadet Partisi Küme Lideri Selçuk Özdağ aldı.

Saadet Partisi Küme Lideri Selçuk Özdağ, hükümetten beklentilerinin zamların geri alınması ve emeklilere zam yapılması olduğunu söyledi.

İYİ Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Musavat Dervişoğlu, hükümetin ekonomi politikalarındaki başarısızlığının akademik literatürde incelenmesi gereken bir olay olarak tarihteki yerini alacağını iddia etti. Dervişoğlu, imzalanmadan önce Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin bu yıl ikinci kez toplanmasına ilişkin kanun teklifinin imzalanmasından önce 6 lira, akaryakıtın pompa fiyatına 6 lira zam yapıldığını, 14 Mayıs’taki seçimden bu yana benzine yüzde 65, motorine yüzde 66 zam yapıldığını kaydetti.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, depremlerin ertelenmeyen maliyetinin ekonomide ilave tedbirlerin alınmasını gerekli kıldığını belirterek, “Devletimizin gücü ve milletimizin desteğiyle depremlerin neden olduğu felaketin ekonomik etkilerini hızla ortadan kaldırmak için olağanüstü bir çaba sarf ediliyor.” söz konusu. MHP’li Aksu, çalışanların, memurların, esnafların, emeklilerin, çiftçilerin, sanayicilerin ve ihtiyaç sahiplerinin her kuralda yanlarında olmaya devam edeceklerine işaret ederek, milletin her sorununun kendi sorunu olduğunu, bu sorunlara çözüm ve çözüm bulmanın adresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu söyledi.

BAHÇELİ GENEL HEYET ÇALIŞMALARINA DA KATILDI

Öte yandan Genel Kurul çalışmalarına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Siyasi parti kümeleri adına yapılan konuşmaların ardından genel kurul Genel Kurulun oylamasına sunuldu.

Yapılan oylamada CHP’nin “KDV ve ÖTV oranlarındaki artış ile temel ihtiyaç maddelerindeki fiyatlara yapılan zamların yol açtığı sorunlara çözüm bulmak üzere genel kurul yapılması” önerisi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmedi.

Toplantı 17.41’de kapandı.

https://twitter.com/TBMMGeneralKurulu/status/1683845837959430145

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu