Haber

Polonya, Güreş Dünya Şampiyonası için Rus sporculara vize vermedi

Polonya, 14-20 Ağustos tarihlerinde Varşova’da yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası’na katılacak Rus sporculara vize vermediği için Uluslararası Güreş Federasyonu (UWW) turnuvayı Polonya’dan alarak Ürdün’e verdi. Polonya’da Dünya Güreş Şampiyonası organizasyonu da 20 yıl süreyle yasaklandı.

Polonya, 14-20 Ağustos tarihlerinde başkent Varşova’da yapılacak Dünya Güreş Şampiyonası’na katılmak için başvuran Rus sporculara vize vermedi. Bahis Uluslararası Güreş Federasyonu’na (UWW) devredilirken, UWW yetkilileri Polonya Güreş Federasyonu ile temasa geçti. Polonya Güreş Federasyonu’na yazdığı bir mektupta UWW, Rus sporculara karşı tutum değişikliği çağrısında bulunarak, “Organizatörün davranışı, UWW’nin pasaportları veya kökenleri ne olursa olsun tüm sporcuların şampiyonaya katılımını garanti etme misyonuna aykırıdır.”

Polonya’ya 20 yıl yasak

Ancak Polonya makamları Rus sporculara vize vermeyi reddetti. Bunun üzerine UWW, önümüzdeki ay Varşova’da yapılacak şampiyonanın Polonya’dan alınarak Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılmasına karar verdi. UWW ayrıca Polonya’daki Dünya Güreş Şampiyonasını 20 yıl süreyle yasakladı.

Geçtiğimiz Mart ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Ukrayna savaşını aktif olarak desteklememek ve askeri kulüplere bağlı olmamak kaydıyla, Rus ve Belaruslu sporcuların tarafsız bir bayrak altında bireysel olarak yarışabilmelerine karar verdi. UWW de söz konusu kararı Nisan ayında kabul etmişti. – VARŞOVA

haber-taslicay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu