Haber

Tansiyon yükseliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’e karşı üyeliğinin askıya alınmasına NATO tepkisi

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, hafta sonu İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği yakınında dünyanın gözü önünde Kur’an-ı Kerim yaktı.

“NATO İÇİN HİÇBİR DESTEK ALAMAZSINIZ”

İlgili Makaleler

Dün akşamki Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuran’ın tahrikine tepki göstererek İsveç’e, “Türkiye Cumhuriyeti’nin veya Müslümanların dini inancına saygı duymazsanız, saygı duymazsınız” dedi. NATO konusunda bizden herhangi bir destek bulamıyoruz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE NATO’DAN CEVAP

İsveç aleyhine yaptığı açıklamayla ses getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NATO’nun yanıtı gecikmedi. Alman medya kuruluşu Die Welt’e konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’teki olayı kınadı. Ancak Stoltenberg, Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğini engellemeye yönelik açıklamalarını eleştirdi. Stoltenberg, “İfade özgürlüğü, İsveç ve diğer NATO üyesi ülkelerde önemli bir değerdir. Bu nedenle, bu uygunsuz eylemler otomatik olarak yasa dışı olamaz.” dedi.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ SON OVADA İNMEMELİ”

İsveç hükümetinin bu çirkin saldırıyı net bir şekilde kınadığını belirten Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç ile tabii ki müttefikimiz Türkiye ile de yakın temas içindeyim. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği son düzlükte çökmemeli.” Alman medyasına konuşan Stoltenberg, “İki ülkenin NATO üyeliğine şu anda onay vermeyen Macaristan ve Türkiye’den parlamentolarındaki işlemlerini hızlandırmalarını talep ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu