Haber

Yalova’da susuz kalan köylü yolu kapattı, ineklerine pet şişeyle su içirdi.

Yalova’da susuz kalan köylü yolu kapattı, ineklerine pet şişeyle su içirdi.

YALOVA – Yalova merkeze bağlı Kirazlı köyünde besi inekleri susuzluktan öldüklerini iddia ederek sığırlarıyla yolu kapatırken, susuz kalan köylüler de eyleme destek verdi.

Susuzluktan basın açıklaması yaparak isyan eden Elmalık köyü halkının ardından aynı zulmü yaşayan Kirazlı köyü sakinleri de yolu kapatarak duruma tepki gösterdi. Hareket sırasında susayan büyükbaş hayvanlara pet şişeden su verildi. Bölgedeki jandarma ekipleri, trafikte herhangi bir aksama yaşanmaması için sürücüleri farklı güzergâhlara yönlendirdi.

2 aydır köyde su kesintileri nedeniyle 2 büyükbaş hayvanın öldüğünü öne süren Metin Aslan, sürüsüyle birlikte köy yolunu kapattı. Kısa sürede köy halkı da besiciye destek vererek eylemin temeli oldu. Yol kapatma hareketine yaklaşık 100 kişi katıldı. Besici Metin Aslan, Kirazlı ve Elmalık köylerinde 2 aydır su olmadığını söyledi. Yetkililerin suyun neden verilmediğini açıklamadığını dile getiren Aslan, bu süreçte ineklerinden 2’sinin herhangi bir hastalık olmadan öldüğünü, sebebinin susuzluk olabileceğini iddia etti.

1 gün su gelir 4 gün gelmez

Kirazlı Köyü Muhtarı Mustafa Temel, susuzluktan kaynaklanan mağduriyeti dile getirerek, “Su bir gün geliyor, ertesi gün gelmiyor. Yazık” dedi. söz konusu. Eyleme katılan vatandaşlar ‘Su istiyoruz’ sloganları attı. Elleriyle pet şişeden döktükleri suyu ineklere veren vatandaşlar, duş almak için yakınlarının yanına gittiklerini söyledi.

Tankerle hayvanlara su geldi hareket bitti

Eylem sırasında bölgeye getirilen su tankeri ile bu sefer de büyükbaş hayvanlara kovalarla su verildi. Sorunun tespiti için yetkililerden haber alan vatandaşlar, hareketlerine son verdi.

taraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu