Ekonomi

Yumaklı: Depremzedelere 14 milyar TL destek ödemesi yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin yıldönümü yaklaşırken bölgedeki çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yumaklı, Büyük yıkıma rağmen, bölge halkı zor koşullar altında üretmeye devam ettiğini belirterek, “Bakanlık olarak, üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli tüm desteği sağlayarak çiftçilerimizin yanında durduk ve devam edeceğiz. gelecekte bunu yapmak için.”

Mağduriyet yaşanmaması adına birçok projede destek ve hibe başvuru sürelerini uzattıklarını belirten Yumaklı, şöyle konuştu: “Yine deprem felaketinden etkilenen illerimizde mazot gübresi kapsamında ayni yapılması gereken ödemeler durduruldu. Nakdi destek yapılarak çiftçilerimizin ihtiyaçlarına yönelik harcamalar kolaylaştırıldı. Bu kapsamda deprem bölgesindeki çiftçilerimize toplam 2 milyar lira destek sağlandı.” “900 milyon TL mazot gübre destek ödemesi yapıldı” dedi.

Yumaklı, depremden etkilenen 11 ilde hayvanları telef olan ve tarım sigortası olan üreticilere devlete dayalı Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında 37 milyon TL hasar tazminatı ödendiğinin altını çizerek, “Bizim Depremden etkilenen illerimizde büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, arı kovanı gibi hayvanlar telef oldu.Bu kayıplarımızın yerine yetiştiricilerimize ücretsiz hayvan dağıtımını tamamladık.Bu kapsamda 5 bin 804 büyükbaş, 43 bin 317 büyükbaş hayvanı teslim ettik. Büyükbaş koyun, 549 bin kanatlı hayvan ve 26 bin 318 arı kovanını yetiştiricilerimize ücretsiz olmak üzere toplam maliyeti 909 milyon TL oldu. Ayrıca 10 bin 328 hayvanı da deprem bölgesinde teslim ettik. “5 bin 358 ton yemlik şeker dağıttık” Arıcılarımıza ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Hayvancılık kapsamında depremden etkilenen illerdeki yetiştiricilerimize 1 milyar 372 milyon TL yem desteği ödendi.” dedi.

Deprem bölgesinde hayvan sağlığının korunması için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Yumaklı, “Yaklaşık 60 milyon TL’ye mal olan 5 milyon doz büyükbaş hayvan şap aşısını bu illerimizde ücretsiz uyguladık. Genel hayatı etkileyen afet bölgeleri olarak ilan edildi. Bu uygulama 2024 yılında da devam edecek. Böylece 2 yılda 145 milyon doz ilaçlanmış olacak.” “TL tutarındaki yaklaşık 10 milyon doz aşı Bakanlığımızca ücretsiz olarak uygulanacaktır” diye konuştu.

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu